Slujbă arhierească la Mănăstirea Radu Negru

Inscrie filmul tau aici:
Calendar Ortodox
25 J (+) Inaltarea Domnului (Ziua Eroilor); + A treia aflare a Capului Sf. Ioan Botezatorul
Ne gasesti si aici:
LO TV - Televiziune in direct:
Vineri, 29 august 2014, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Tăierea cinstitului cap al Sfântului Ioan Botezătorul, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Radu Negru din Protopopiatul Călăraşi.

Sub protia Preasfinţiei Sale au slujit preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, vicar eparhial, preacucernicii părinți consilieri Daniel Enaşcu, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte Ramon Eugen Ilie, Protopopul Călăraşilor, stareţii mănăstirilor învecinate şi un ales sobor de preoţi şi diaconi.

La momentul predicii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vorbit despre Sfântul Ioan Botezătorul, despre misiunea pe care Dumnezeu i-a hărăzit-o de a fi vestitor al venirii lui Hristos, despre modelul de jertfă şi credincioşie pe care Sfântul Ioan ni-l oferă nouă celor de astăzi.

După Sfânta Liturghie, Întâistătătorul Eparhiei noastre a binecuvântat credincioşii prezenţi la slujbă.